Rehabilitacja po udarze to bardzo ważny element, aby można było odzyskać pełną sprawność. Zazwyczaj bowiem pacjenci po udarze mają problemy związane z poruszaniem się, częstym wynikiem udaru jest bowiem paraliż i związane z tym problemy. Jednak odpowiednia rehabilitacja jest w stanie przywrócić pełną sprawność.
Jedną z ważniejszych kwestii jest to, aby rehabilitacja po udarze była podjęta w odpowiednim czasie, zazwyczaj jak najszybciej. Dzięki temu pacjent ma znacznie większe szanse na całkowite wyzdrowienie. Czas trwania rehabilitacji jak również to, jakie zabiegi ma obejmować zależy przede wszystkim od przyczyny udaru jak również jego rozległości. Wszelkie zabiegi powinny być przeprowadzane przez profesjonalistów oraz wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Skierowanie na rehabilitację powinien wystawić lekarz prowadzący pacjenta, znający najlepiej jego stan zdrowia jak również wyniki aktualnych badań.
Zazwyczaj rehabilitacja po udarze obejmuje przede wszystkim odpowiednio dobrane do danego pacjenta ćwiczenia ruchowe, wykonywane pod okiem profesjonalisty. W zależności od stanu pacjenta rehabilitacja może być przeprowadzana w domu pacjenta lub w odpowiednio przygotowanych do tego placówkach. Niektóre ćwiczenia wymagają odpowiedniego sprzętu, który wspomaga uzyskiwane efekty. Ponadto pacjenci powinni wykonywać ćwiczenia również samodzielnie w domu, jednak powinny one być przeprowadzone w odpowiedni sposób, godnie z zaleceniami rehabilitanta czy lekarza. Istotą rehabilitacji po udarze jest przede wszystkim systematyczność w ich wykonywaniu.