Dom

Czy warto instalować żarówki halogenowe?

Czy warto instalować żarówki halogenowe?

Żarówki halogenowe są często stosowane w oświetleniu domowym i mają pewne zalety w stosunku do żarówek. Mają jednak szereg minusów, które czynią je mniej niż optymalną opcją dla większości ludzi.

Żarówka halogenowa składa się z małego żarnika, który jest umieszczony w kopercie wypełnionej gazem obojętnym i halogenem. Gdy żarnik się nagrzewa, świeci coraz jaśniej. Halogeny osiągają maksymalną jasność po włączeniu na kilka sekund, dzięki czemu można je łatwo zastosować w wyłącznikach światła lub czujnikach ruchu.

W przeciwieństwie do zwykłych żarówek, żarówki halogenowe nie zmniejszają swojej jasności wraz z wiekiem. Będą się palić przez około 1000 godzin, zanim ich jasność zmniejszy się o 50%. To sprawia, że są dobrym wyborem dla miejsc takich jak klatki schodowe, gdzie chcesz mieć stałe światło przez długi czas.

Halogeny generują światło poprzez emisję promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego, które odbija się od pobliskich powierzchni. W ten sposób ilość światła docierającego do oka zmniejsza się nawet o 50% w zależności od tego, ile ścian znajduje się między żarówką a osobą na nią patrzącą. Jeśli umieścimy dwa halogeny blisko siebie, będą one generować dwa razy więcej ciepła niż jedna żarówka. Oznacza to, że zawsze należy wybierać oprawy z reflektorami, które kierują światło z dala od sąsiednich powierzchni. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://totalnyremont.pl/ .