Dom

Czy warto kupować żarówki energooszczędne?

Czy warto kupować żarówki energooszczędne?

Energooszczędne żarówki są droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki, więc czy warto je kupić? Na rynku z czasem pojawiło się wiele różnych rodzajów żarówek. Żarowe, fluorescencyjne, halogenowe – znasz zasady. Ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: bazują na technologii, która nie zmieniła się zbytnio od czasu, gdy Thomas Edison zebrał swoje patenty.

W ostatnich latach wiele firm wprowadziło na rynek nowe modele żarówek, które mają lepiej sprawować się w domach od starych. Wykorzystują one inną technologię i są sprzedawane pod chwytliwymi nazwami, takimi jak “świetlówki kompaktowe” i “diody elektroluminescencyjne”, w skrócie LED. Ich główną obietnicą jest energooszczędność – jeśli kupisz jedną z tych nowomodnych żarówek, możesz uzyskać tę samą ilość światła za mniejszą ilość energii. Pytanie brzmi: czy naprawdę są tego warte?

Prosta odpowiedź brzmi: tak. Chociaż diody LED mogą kosztować więcej niż żarówki lub świetlówki, zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej. A ponieważ działają znacznie dłużej (do 100 000 godzin), nie będziesz ich wymieniać tak często, jak musiałbyś wymieniać te inne rodzaje światła. Więcej o energooszczędności znajdziesz na stronie https://dompodkontrola.pl/ .