Czym jest drukowanie offsetowe?

Czym jest drukowanie offsetowe?

Pośredni druk

Offset to rodzaj płaskiego druku, w którym to obraz jest przenoszony na drukowe podłoże przy pomocy pośredniczącego elementu. Drukowanie offsetowe jest wykorzystywane najczęściej jeśli chodzi o techniki poligraficzne. Cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ umożliwia wielonakładowy wydruk i do tego jest stosunkowo tanie. Z tego właśnie powodu, z usług offsetowych drukarni korzystają bardzo często firmy, które zaopatrują się w reklamowe długi.

Na drukowanie offsetowe musi się drukowanie pośrednie. Jest to obraz przenoszony z matrycy płaskiej za pomocą pośredniego elementu, a więc cylindra. Matryca aluminiowa jest automatycznie tworzona. Farba w pierwszej kolejności jest przenoszona na gumę cylindra, a później na podłoże drukowe. Offsetowe gumy dzielą się na przeróżne rodzaje zależnie od ich przeznaczenia oraz do tego samego sposobu mocowania na cylindrze.

Typy podstawowe druku offsetowego

W offsetowej drukarni wykorzystywane są dwa typu offsetu. Jest to druk arkuszowy oraz zwojowy. Każdy z nich jest przeznaczony do innego rodzaju poligraficznych wyrobów. W arkuszowym druku są stosowane offsetowe farby o bardzo dużej lepkości. Są one utrwalane na drukowym podłożu pod postacią arkusza. Zaś druk zwojowy ma podłoże analogiczne. Jest to postać zwoju, na którym stosuje się farby o dosyć małej lepkości.

Druk zwojowy się dzieli na offset na gorąco, jak i także na zimno. Te dwa podtypy się od siebie różnią samym procesem utrwalania farby. W offsecie na zimno farba wsiąka w papier i zostaje w ten sposób na nim utrwalona, natomiast offset wykorzystuje na gorąco dodatkowo suszący tunel, w którym to farba odparowuje w niezmiernie wysokich temperaturach. Zwojowy druk jest wykorzystywany przede wszystkim do czasopism oraz gazet. Z kolei arkuszowy druk jest metodą wręcz idealną do wykonywania plakatów, ulotek, broszur czy tez katalogów.

Mamy to szczęście, że w razie zapotrzebowanie na drukowanie offsetowe, mamy mnóstwo drukarni, które w tym rodzaju druku specjalizują się.