Ile kosztuje chmura dla małej firmy?

Ile kosztuje chmura dla małej firmy?

Sporządzając budżet na kolejny rok, każde przedsiębiorstwo musi brać pod uwagę wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie infrastruktury IT. W ostatnich latach coraz częściej przechodzimy jednak na rozwiązania oparte o chmurę. Pozwala to w dłuższej perspektywie czasowej lepiej zarządzać wydatkami związanymi z utrzymaniem serwerów i usług na tych serwerach hostowanych. Wiele firm, które zaczynają dopiero swoją przygodę z tego typu usługami, zastanawia się ile w praktyce kosztuje taka chmura dla małej firmy i w jaki sposób można rozsądnie planować wydatki z nią związane?

Jak obliczyć koszty utrzymania serwerów w chmurze?

Wszystkie rozwiązania oparte na różnego rodzaju chmurach zyskują coraz większą popularność głównie z tego względu, że pozwalają na rozsądne gospodarowanie zasobami serwera. Usługi serwowane w chmurze pozwalają na dopasowywanie wydajności serwerów w zależności od naszych potrzeb. Płacimy  tak naprawdę za pewnego rodzaju teoretyczną jednostkę mocy obliczeniowej.

W większości przypadków usługodawcy, którzy oferują tego typu rozwiązania w swoim cenniku zawierają cenę  uzależnioną od ilości wykorzystywanych procesów lub cykli procesora wraz z wielkością pamięci operacyjnej oraz miejscem na dysku. Wszystko to oczywiście przelicza się na jednostkę czasu. Dlatego tak naprawdę trudno jest przewidzieć do końca ile wydamy na tego typu infrastrukturę. Typowa chmura dla małej firmy https://vmgen.pl/ nie powinna kosztować jednak więcej od popularnych rozwiązań hostingowych. Umożliwia jednocześnie pełną skalowalność tego typu rozwiązań.