Bezsenność jest zaburzeniem snu, które bardzo negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Ponieważ dotyka bardzo wiele osób na całym świecie, zalicza się ją do najszybciej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych. Jakie mogą być przyczyny bezsenności i jak można ją leczyć? Podpowiadamy!
Co to jest bezsenność?
Bezsenność, czyli insomnia, to jeden z rodzajów zaburzeń snu, wiążący się głównie z problemami z zasypianiem, częstym budzeniem się w środku nocy oraz zbyt wczesnym wstawaniem, zwykle o nieregularnych porach. O tym, czy jest to faktycznie bezsenność, decyduje częstotliwość występowania tych czynników, czyli co najmniej trzy razy w tygodniu, oraz to jak długo się utrzymuje. Istnieje kilka typów klasyfikacji na podstawie długotrwałości insomnii. Możemy mieć do czynienia z bezsennością przygodną, która zazwyczaj trwa przez kilka dni i wiąże się raczej ze zmianami strefowymi lub infekcją dróg oddechowych, bezsennością krótkotrwałą utrzymującą się przez kilka tygodni, a także bezsennością przewlekłą, która może trwać nawet przez kilka miesięcy lub lat.
Zaburzenia snu znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. W przypadku tej choroby wiek nie ma większego znaczenia. Zwykle bezsenność mogła kojarzyć się z osobami starszymi, jednak coraz częściej dotyczy osób młodych.
Rodzaje, przyczyny i objawy bezsenności
Istnieje wiele różnych rodzajów klasyfikacji bezsenności. Może pojawić się bezsenność pierwotna, wtórna, reaktywna, paradoksalna i psychofizjologiczna. Te z kolei mają również kolejne, własne podziały, odpowiadające za daną zależność w dolegliwościach. Najtrudniejszą do określenia jest bezsenność pierwotna, znana również jako samoistna, ponieważ jej przyczyny są zazwyczaj nieznane.
Przyczyny bezsenności są bardzo różne. Mogą one być organiczne lub nieorganiczne. Zaburzenia organiczne wiążą się ze współistniejącymi chorobami układu nerwowego lub chorób somatycznych. Z kolei zaburzenia snu nieorganiczne nie są powiązane z żadnymi chorobami i mogą wynikać np. z uzależnień lub niewłaściwej higieny snu.
Do objawów bezsenności można zaliczyć trudność z zaśnięciem, nawet jeżeli odczuwa się zmęczenie, a także brak ochoty na położenie się spać o regularnej, standardowej dla snu porze. Sen jest płytki i przerywany, dlatego osoba cierpiąca na insomnię może znacząco odczuwać niewyspanie się następnego dnia.
Jak skutecznie leczyć bezsenność?
Bezsenność można leczyć różnymi sposobami. Przed konsultacją u lekarza warto spróbować domowych sposobów na radzenie z sobie z bezsennością. Warto dbać o właściwą higienę snu i przygotować ciało oraz miejsce, w którym śpimy. Sypialnia powinna być ciemna, wokół panować cisza, a my powinniśmy odczuwać komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Lepiej nie korzystać z telefonu lub komputera tuż przed snem, ponieważ zbyt długie patrzenie na ekran rozbudza i rozprasza organizm. Skuteczne są również ciepłe kąpiele wspomagające krążenie oraz picie herbat ziołowych o właściwościach wyciszających. Można również korzystać z ziołowych suplementów diety, opartych np. na melisie, lawendzie, szyszek chmielu, kozłka lekarskiego czy rumianku.
Jeżeli żadna z tych metod nie okaże się na dłuższą metę skuteczną, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Po ustaleniu przyczyn oraz wykluczeniu lub potwierdzeniu chorób współistniejących lekarz może zdecydować się na zastosowanie farmakoterapii. E-receptę można również w szybki i łatwy sposób zdobyć online, uzupełniając kwestionariusz na Receptomat.pl. Po niedługim czasie lekarz specjalista powinien się z nami skontaktować i wystawić odpowiednią receptę.
Zdj. główne: Sander Sammy/unsplash.com