Rodzaje plecaków turystycznych: przewodnik dla początkujących

Rodzaje plecaków turystycznych: przewodnik dla początkujących

Plecak turystyczny to podstawa każdej udanej wyprawy – niezależnie, czy planujesz krótki spacer po lesie, czy długą wędrówkę po górach. Wybierając odpowiedni plecak, można zminimalizować dyskomfort wynikający z długotrwałego noszenia ciężaru na plecach, a także zwiększyć bezpieczeństwo podczas wyprawy.

Ale jak wybrać, którego plecaka turystycznego potrzebujesz? Sklepy oferują wiele rodzajów plecaków, które różnią się między sobą wieloma aspektami. W tym artykule przedstawimy podstawowe rodzaje plecaków turystycznych i scharakteryzujemy, do jakiego rodzaju wypraw są najbardziej odpowiednie. https://mountainexplorers.eu/

Plecaki dziennikarskie

Plecaki dziennikarskie, zwane także plecakami na dzień, są najlżejszymi plecakami turystycznymi dostępnymi na rynku. Ich pojemność zazwyczaj nie przekracza 25 litrów, co wystarcza do przewożenia jednodniowych zapasów jedzenia i picia, lekkiej kurtki i podstawowych akcesoriów, takich jak mapa, kompas czy apteczka pierwszej pomocy.

Ze względu na małą pojemność, plecaki dziennikarskie nadają się do krótkich wędrówek, wypraw rowerowych, biegania po górach czy letnich biwaków. Wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy dużego zapasu rzeczy, a liczy się dla nas mała waga plecaka i swoboda ruchu.

Plecaki wielodniowe

Jeszcze większą pojemnością charakteryzują się plecaki wielodniowe, które są przeznaczone do długotrwałych wędrówek, wymagających przewiezienia ze sobą znacznej ilości zaopatrzenia. Ich pojemność zaczyna się od 30 litrów, a kończy nawet na 70 litrach.

W plecaku wielodniowym możemy przewozić odzież na zmianę, sprzęt biwakowy, pożywienie na kilka dni, a nawet niewielki sprzęt wspinaczkowy. Solidne pasy biodrowe i piersiowe zapewniają lepsze rozłożenie ciężaru, co jest istotne podczas dłuższych wypraw. Spakowanie takiego plecaka wymaga jednak pewnej organizacji i wcześniejszego planowania.

Plecaki alpinistyczne

Plecaki alpinistyczne są typem plecaka przede wszystkim przeznaczonym do wspinaczki. Posiadają wiele specjalistycznych funkcji, takich jak mocowania na sprzęt wspinaczkowy i zaczepy do przewożenia butów narciarskich. Ich pojemność zależy od planowanej długości i trudności wspinaczki.

Współczesne plecaki alpinistyczne skonstruowane są w taki sposób, aby minimalizować niewygodę podczas wspinania. Dlatego bardziej przypominają opaski biodrowe niż tradycyjne plecaki. W dolnej części mają zazwyczaj wyściełane sekcje, które pomagają w utrzymaniu równowagi w trudnym terenie.