Seksuolog – w jakim zakresie świadczy swoją pomoc?

Seksuolog – w jakim zakresie świadczy swoją pomoc?

Seksuolog to specjalista przeszkolony w zakresie seksualności człowieka i zdrowia seksualnego. Zazwyczaj są to lekarze, pielęgniarki lub psychologowie, ale mogą to być również pracownicy socjalni lub doradcy.

Termin “seksuolog” został po raz pierwszy użyty na początku XX wieku przez Magnusa Hirschfelda, niemieckiego lekarza, który uważał, że nauka powinna być wykorzystywana do zrozumienia i poprawy ludzkiej seksualności. W Wielkiej Brytanii tytuł “seksuolog” jest chroniony prawem i mogą go używać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Usługi seksuologów świadczone na wiele różnych sposobów

Mogą prowadzić badania nad kwestiami zdrowia seksualnego (np. nad infekcjami przenoszonymi drogą płciową). Mogą także zbierać dane na temat zachowań seksualnych, co pozwala na określenie tendencji lub zmian w czasie.

Niektórzy seksuolodzy prowadzą szkolenia dla innych pracowników służby zdrowia – na przykład uczą ich, jak rozmawiać o seksie z pacjentami lub doradzają, jak pomagać osobom z problemami seksualnymi, takimi jak zaburzenia erekcji.

Seksuolodzy mogą pracować w klinikach, w których leczą osoby z problemami seksualnymi, takimi jak zaburzenia erekcji (ED) lub przedwczesny wytrysk (PE). Mogą oni również prowadzić sesje doradcze dla osób, które mają problemy związane z ich seksualnością lub związkami. Jest także możliwość porozmawiać z seksuologiem w formie online w razie potrzeby, co również daje efekty w świadczeniu profesjonalnej pomocy.