Stylizacja na rozmowę o pracę – o czym pamiętać przy wyborze sukienki?

Stylizacja na rozmowę o pracę – o czym pamiętać przy wyborze sukienki?

Łatwiej jest powiedzieć niż zrobić, jeśli chodzi odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, prawda? Jednak chcemy Ci pomóc, by wybór właściwej sukienki dodał Ci pewności siebie w czasie tak ważnego wydarzenia. Oto, jak zdecydować, w co się ubrać i jak wykończyć biznesową stylizację. Jakby rozmowy kwalifikacyjne nie były wystarczająco stresujące! W końcu przede wszystkim wiedzieć, co mówić, aby dobrze wypaść, ale cóż – musisz też pomyśleć o tym, w co się ubierzesz. W końcu wywiady mają na celu pokazanie się w jak najlepszym świetle, a dobór sukienki do rozmowy kwalifikacyjnej jest tego częścią.

Dlaczego dobór odpowiedniej sukienki na rozmowę o pracę ma tak wielkie znaczenie?

Pojawienie się na rozmowie kwalifikacyjnej w stylizacji dopracowanej i odpowiedniej do stanowiska, o które się ubiegasz, pokazuje, że wkładasz wysiłek w siebie i wykazujesz zrozumienie kultury organizacji. Co więcej, dobranie właściwej sukienki do rozmowy kwalifikacyjnej może pomóc w nabraniu pewności siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli czujesz się świetnie na zewnątrz, uspokoi to wewnętrzną niepewność, która kiełkuje w Twojej głowie.

Co zatem ubrać, aby dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Prawdopodobnie słyszałaś nieraz powiedzenie: „Ubierz się tak, jak chcesz”, ale ważne jest również, aby ubrać się odpowiednio do kultury firmy, dla której chcesz pracować. Chociaż spódnica midi z koszulą były kiedyś uniwersalnym standardem, niekoniecznie już tak jest i w miejscach takich jak butiki LaLaLa coraz częściej pojawiają się sukienki casualowo-biznesowe, które idealnie się nadają do tej okazji.

Owszem – niektórym wydaje się, że moda panująca w świecie start-upów rodem z Doliny Krzemowej zastąpiła surowy dress code z czasów świetności Wall Street. Jednak wiele branż nadal pozostaje dość tradycyjnych. Podczas gdy wiele firm łagodzi swoje zasady dotyczące ubioru, sporo nisz wciąż oczekuje, że przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną ubrana tak elegancko, jak tylko to możliwe. Ponieważ nie ma już sztywnych i szybkich zasad, najlepiej jest odrobić lekcje z wyprzedzeniem, aby dowiedzieć się, jaki jest standardowy strój dla stanowiska i firmy, w której będziesz miała przeprowadzoną rozmowę kwalifikacyjną. Wtedy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję między wyborem tej kremowej sukienki, w której czujesz się tak dobrze, a konserwatywną kreacją w atramentowym kolorze.

Najważniejsze wskazówki co do doboru właściwej sukienki na rozmowę o pracę

Ponieważ każda firma różni się między sobą – również w odniesieniu do tego, co uważa za odpowiedni strój w miejscu pracy, oto kilka wskazówek, dzięki którym za każdym razem Twój wybór sukienki będzie pokazywał Cię jako kobietę nastawioną na sukces.

Wskazówka #1 Odrób swoją pracę domową

Nie wiesz o firmie zbyt wiele? Każda profesjonalistka i miłośniczka mody zarazem potwierdza, iż przed rozmową o pracę trzeba starać się o to, by dowiedzieć się, jaki jest dress code w danym miejscu pracy. Wejdź na przykład na stronę internetową firmy, aby sprawdzić, czy są tam zdjęcia i filmy przedstawiające pracowników. Dzięki temu uzyskasz wgląd w ogólną atmosferę firmy i będziesz wiedziała więcej na temat tego, jakiej sukienki szukać, a jakiej kategorycznie unikać.

Wskazówka #2 Lepiej wyglądać bardziej niż mniej oficjalnie.

Jeśli masz wątpliwości, co do ostatecznego wyboru sukienki – zawsze dobrą zasadą jest ubieranie się o jeden poziom wyżej niż to, co ludzie w firmie noszą na co dzień. Na przykład, jeśli widzisz, że noszą dość eleganckie sukienki, ale z bardziej casualowymi dodatkami – mimo wszystko lepiej jest ubrać małą czarną z marynarką, niż ryzykować skórzaną kurtkę, która mogłaby się okazać mimo wszystko zbyt swobodna.

Wskazówka #3 Zwróć uwagę na szczegóły

Pamiętaj, że dobór odpowiedniej sukienki to nie wszystko. Upewnij się, że zawsze wyglądasz na dopracowaną. Innymi słowy, nie pokazuj się w pogniecionej, poplamionej, podartej lub źle dopasowanej odzieży. Zadbaj o włosy i sprawdź, czy uśmiech jest w nienagannym stanie. Rozważ trzymanie przy sobie małego zestawu do pierwszej pomocy w zakresie pielęgnacji, aby w ostatniej chwili móc potrzebować poprawek. Mogą się tam znaleźć takie koła ratunkowe jak:

  • igła z nitką,
  • zapasowa para rajstop,
  • chusteczki nawilżające.

Kto wie, być może nawet, jeśli Ty nie będziesz mogła z nich skorzystać – to ktoś w nowej firmie będzie czegoś potrzebować i już na wstępie zapunktujesz!

Wskazówka #4 Nie komplikuj

Owszem – dobór sukienki jest ogromnie ważny. Pamiętaj jednak, że chcesz, aby potencjalny pracodawca skupił się na Tobie, a nie na Twoim stroju. Dlatego unikaj rozpraszania osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, przyjmując proste podejście do ubioru. Oznacza to, że nie musisz się martwić o biżuterię, makijaż, włosy i ubrania zanadto. Trzymaj się z dala od ekstrawaganckich kolorów i wzorów, a także elementów, które odsłaniają zbyt wiele skóry. Pozwól swojej wspaniałości mówić sama za siebie poprzez odpowiedzi, których udzielasz w trakcie rozmowy. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że musisz być nudna. Obok znalezienia stylowej sukienki warto pomyśleć o zainwestowaniu w dobrą, klasyczną torebkę lub teczkę, czy jedwabną chustkę dopasowaną do całości.